Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy są rygorystyczne w sprawach przywracania terminów

21 listopada 2016 | Podatki | Aleksandra Tarka

Podatnik, tak jak każdy skarżący, może przegapić termin do przeprowadzenia jakiejś czynności procesowej. Niestety, może się to skończyć katastrofą, zwłaszcza że przekonanie sądu do przywrócenia terminu nie jest takie proste.

Procedura sądowo-administracyjna, tak jak każde inne przepisy procesowe, określa zasady dotyczące terminów, ich obliczania, a także przywracania. Ich znajomość może okazać się zbawienna w sporze z urzędnikami, zwłaszcza skarbówki. Podatnik, który wie ile czasu ma na złożenie np. skargi na decyzję podatkową i jak liczy się terminy, raczej nie zamknie sobie drogi do sądu administracyjnego. A ten, który popełni błąd i spóźni się z pismem, będzie wiedział jak optymalnie skorzystać z ustawowej szansy na jego naprawienie.

Wyznaczony przez sąd lub przewodniczącego

Postępowanie przed sądami administracyjnymi szczegółowo określa zasady dotyczące biegu tzw. terminu sądowego. Jest to termin wyznaczony przez sąd lub przewodniczącego. Bieg takiego termin rozpoczyna się od ogłoszenia postanowienia lub zarządzenia w tym przedmiocie. A jeśli ustawa przewiduje doręczenie z urzędu - od jego doręczenia.

Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca podchodzi o terminów sądowych dość elastycznie. Z przepisów wynika, że przewodniczący może je przedłużyć, a nawet skrócić. Przy czym przedłużyć termin sądowy można z ważnej przyczyny z urzędu lub na wniosek strony zgłoszony przed upływem terminu. Skrócenie może natomiast nastąpić na wniosek strony i nie wymaga szczególnych okoliczności.

Zasadniczo terminy z procedury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10604

Wydanie: 10604

Spis treści
Zamów abonament