Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto przemyśleć zawartość worka firmowego św. Mikołaja

08 grudnia 2016 | Praca i ZUS | Karolina Stawicka

Podarunki dla załogi z okazji Bożego Narodzenia najkorzystniej sfinansować ze środków funduszu socjalnego. Nie dość, że objęte są ulgą ze składek i podatku, to jeszcze różnicując ich wartość, pracodawca nie naraża się na zarzut dyskryminacji.

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia wiele firm zastanawia się nad dodatkowymi formami wynagradzania załogi. Pracodawcy są zasypywani ofertami klasycznych paczek prezentowych, bonów towarowych, voucherów czy nawet przedpłaconych kart kredytowych (tzw. prepaid).

Przygotowując się do roli świętego Mikołaja, pracodawca musi jednak dobrze zastanowić się, jaką formę dodatkowego wynagrodzenia wybrać i z jakich źródeł je opłacić. Czy w tym celu może skorzystać ze środków zgromadzonych na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Nie bez znaczenia są też konsekwencje podatkowe prezentu dla pracownika i pracodawcy.

Dodatkowe sposoby gratyfikacji

W prawie pracy nie ma definicji „prezentu" ani tym bardziej „prezentu okolicznościowego dla pracownika". Oznacza to, że pracodawca powinien sam zakwalifikować takie dodatkowe świadczenie, biorąc pod uwagę konsekwencje prawne i podatkowe.

Na prawne możliwości pracodawcy w tym zakresie wskazuje jedynie kodeks pracy, przewidując bardzo ogólne kategorie świadczeń dla pracowników. Podstawowe to oczywiście wynagrodzenie za pracę. Zgodnie z art. 80 kodeksu pracy należy się ono za pracę wykonaną, tak jak określa to indywidualna umowa o pracę. W praktyce oznacza to, że przyznania dodatkowych świadczeń, w szczególności tych niezwiązanych z wykonywaną pracą (jaką są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10619

Wydanie: 10619

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Ekonomia

Zamów abonament