Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór z podmiotem z innego kraju

28 grudnia 2016 | Dobra Firma | Grzegorz Ginalski

Zgodnie z przepisami europejskimi, nawet jeśli sąd danego państwa nie ma jurysdykcji do rozpoznania określonej sprawy, uzyska ją, jeśli pozwany wda się w spór.

W związku z faktem, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej oraz związanymi z tym uprawnieniami i wolnościami, coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy obywatel Polski chce pozwać obywatela innego kraju Unii Europejskiej, lub też podmiot mający w takim kraju siedzibę. W takiej sytuacji należy przed wniesieniem pozwu ustalić dwie rzeczy – czyli sąd, jakiego państwa będzie właściwy oraz jakie prawo będzie właściwe do rozpatrzenia sporu. Poniżej omówione zostało pierwsze zagadnienie.

Przepisy unijne

W pierwszej kolejności należy ustalić jurysdykcję, czyli sąd, jakiego kraju będzie władny rozpoznać sprawę. Kwestię tą rozstrzyga rozporządzenie Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) nr 1215/2012 z 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. Rozporządzenie nie ma jednak zastosowania między innymi do spraw związanych ze stanem cywilnym, stosunków majątkowych wynikających z małżeństwa, upadłości, ubezpieczeń społecznych, sądownictwa polubownego, obowiązków alimentacyjnych oraz testamentów i dziedziczenia. Kolejne przepisy wymienionego aktu prawnego odnoszą się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10635

Wydanie: 10635

Spis treści
Zamów abonament