Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Europa może być federacją?

28 grudnia 2016 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Marzenia o jednej Europie są tak stare jak historia kontynentu, na przemian doświadczającego prób jego zjednoczenia i prób rozkładu... Unia Europejska to ostatni z projektów unifikujących.

Od początku był to jednak projekt odgórny, biurokratyczny, choć pokojowy, z nadzieją na stworzenie podobnej Stanom Zjednoczonym federacji.

Projekt ten znajduje się obecnie w kryzysie. Złożyły się nań Brexit, zapaść ekonomiczna Południa, kryzys państwa opiekuńczego, zdezorientowanie elit Niemiec. Doroślejąca Europa postkomunistyczną nie chce dłużej pełnić funkcji peryferii, a elity są niezdolne do zdefiniowania nowego momentu politycznego w Unii, postrzeganej przez ludy Europy coraz bardziej jako projekt globalnej inżynierii społecznej.

W centrum dyskusji stoi pytanie o zamierzony kształt ustrojowy Unii, gdy słabnie dotychczasowy. Błędem pierworodnym było założenie, że wdrażany odgórny projekt biurokratyczny przezwycięży różnice historii, kultury czy państw narodowych i zostanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10635

Wydanie: 10635

Spis treści
Zamów abonament