Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasada dobrego rządzenia w przedsiębiorstwie jest szczególnie istotna

17 lutego 2017 | Prawo w biznesie | Joanna Stolarek Izabella Sosnowska

Firma decydując się na wprowadzenie „Zarządzania Zgodnością", musi być przygotowana na ciągłe ulepszanie i dostosowywanie narzędzi compliancowych do sytuacji w jakiej się znajduje. Nie wystarczy raz ustanowić systemu „Zarządzania Zgodnością", ale należy ciągle pracować nad jego polepszeniem i jak najlepszym dostosowaniem do potrzeb firmy.

O tym jak ważny dla organizacji jest efektywnie działający system Zarządzania Zgodnością, nie trzeba przekonywać naszych zachodnich sąsiadów. U nich bowiem, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, systemy i narzędzia służące Compliance funkcjonują już od wielu lat. Przez ten czas przedsiębiorstwa miały możliwość „sprawdzenia" i poddania modyfikacjom wdrażane u nich systemy w taki sposób, aby spełniały one swoją rolę w sposób najlepiej dostosowany do organizacji tzn. prewencyjną, doradczą oraz kontrolną. Polskie przedsiębiorstwa, które nie stanowią części międzynarodowych korporacji i tym samym nie mogą korzystać z doświadczeń podmiotów działających w grupie, mają jednak dużo trudniej. Zamiast bowiem wielu lat doświadczeń w obszarze Zarządzania Zgodnością, muszą sobie odpowiedzieć na szereg podstawowych pytań: czy system Compliance w firmie jest w ogóle potrzebny? Czy potrzebują komórki ds. Zarządzania Zgodnością? Jakie narzędzia są najbardziej efektywne? Od czego trzeba zacząć?

Problemy praktyczne związane z wdrażaniem systemów Zarządzania Zgodnością zauważyła Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna (International Organization for Standardization; dalej „ISO"), która stworzyła uniwersalną normę nakreślającą ramy Zarządzania Zgodnością, bez względu na kraj prowadzenia działalności i wielkość przedsiębiorstwa. W roku 2014 udało się taki dokument opublikować i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10678

Wydanie: 10678

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament