Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejęcie długu jest nieodpłatnym świadczeniem

20 marca 2017 | Podatki

Z chwilą zawarcia między spółką jawna a jej wspólnikiem umowy o przejęcie długu, dotychczasowy dłużnik zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia względem wierzyciela, a obowiązek ten przejmuje inny podmiot. W wyniku takiej transakcji zobowiązanie wspólnika wygasa i uzyskuje on przychód podlegający opodatkowaniu.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 stycznia 2017 r. (II FSK 3783/14).

Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej, która jest większościowym udziałowcem w spółce z o.o. Podatnik oraz drugi wspólnik spółki jawnej zawarli umowy pożyczki ze spółką z o.o. W związku z planami nieodpłatnego przeniesienia na rzecz spółki jawnej zobowiązań do spłaty pożyczek w całości lub części, powstała wątpliwość, czy takie przejęcie długów należy traktować jako nieodpłatne świadczenie na rzecz wspólników, podlegające opodatkowaniu PIT. Zdaniem podatnika, po stronie wspólników nie wystąpi żaden przychód. Nadal bowiem to wspólnicy spółki jawnej będą osobiście, a przy tym solidarnie i w sposób nieograniczony, odpowiadać za te same zobowiązania.

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe stwierdzając, że w wyniku przejęcia zadłużenia przez spółkę jawną, po stronie wspólników wystąpi realna korzyść majątkowa. Ich dług zostanie przejęty przez osobę trzecią, czyli nastąpi zmiana dłużnika – strony stosunku zobowiązaniowego. W związku z tym, przejęta przez spółkę jawną kwota zadłużenia będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10704

Wydanie: 10704

Spis treści
Zamów abonament