Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odejście po przejęciu firmy nie uprawnia do odszkodowania

21 marca 2017 | Dobra Firma | Joanna Kupczak

Jeśli pracownik po przejściu zakładu na innego pracodawcę rozwiąże umowę za 7-dniowym uprzedzeniem, nie dochodzi do skrócenia okresu wypowiedzenia. Tym samym nie przysługuje mu roszczenie z tego tytułu.

- Po przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę nasz pracownik odszedł z pracy za tzw. 7-dniowym uprzedzeniem. Obecnie domaga się odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia. Czy jego żądanie jest zasadne? – pyta czytelnik.

Nie. W opisanym przypadku takie uprawnienie nie przysługuje.

Zgodnie z art. 231 § 4 kodeksu pracy w terminie dwóch miesięcy od przejścia zakładu pracy bądź jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Skorzystanie z tego trybu powoduje dla niego skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10705

Wydanie: 10705

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament