Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa nie jest zakończona, ale przychód trzeba wykazać

22 marca 2017 | Ekspert księgowego | Edyta Kalińska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Jednostki, które realizują kontrakty budowlane i inne umowy o podobnym charakterze, których realizacja trwa dłużej niż pół roku, są zobowiązane do ich wyceny na dzień bilansowy.

Obowiązek wyceny kontraktów długoterminowych zgodnie z polskimi standardami rachunkowości wynika wprost z ustawy o rachunkowości (dalej: uor).

Konieczność wyceny tego typu kontraktów jest konsekwencją jednej z nadrzędnych zasad funkcjonujących we wszystkich systemach rachunkowych – zasady współmierności kosztów i przychodów. Artykuł 6 uor wyraźnie wskazuje, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty, natomiast koszty i przychody dotyczące przyszłych okresów będą zaliczone do aktywów lub pasywów.

Chodzi o współmierność

Kontrakty długoterminowe często są realizowane w ciągu kilku okresów sprawozdawczych, a przychody uzyskiwane dopiero po wykonaniu prac. Na bieżąco ponoszone są natomiast koszty, co powoduje brak współmierności kosztów i przychodów.

Szczegółowe regulacje dotyczące kontraktów, które należy wyceniać, oraz metod wyceny znalazły się w art. 34a uor.

Zgodnie z tym przepisem, przychody z wykonania niezakończonej usługi, w tym budowlanej, objętej umową, o okresie realizacji dłuższym niż sześć miesięcy, wykonanej na dzień bilansowy w istotnym stopniu, należy ustalić na ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10706

Wydanie: 10706

Spis treści
Zamów abonament