Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inflacja topi Wenezuelę

20 kwietnia 2017 | Ekonomia

Kraj o największych zasobach ropy na świecie ma też najwyższą inflację. W tym roku ceny wzrosną o 720 proc., a w przyszłym aż o ponad 2000 proc.

Prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest miażdżąca dla rządzonego przez komunistów kraju. Według analityków Funduszu gospodarczy kryzys doprowadzi do 720-proc. inflacji na koniec tego roku i 2068-proc. w 2018 r. To najwyższa inflacja na świecie.

MFW prognozuje też w tym roku skurczenie się o 7,4 proc. PKB Wenezueli. Główne przyczyny problemów eksperci widzą w nieudolnym zarządzaniu i złych decyzjach dotyczących gospodarki. Podkreślają słabą ściągalność podatków, ograniczenia importowe, wysoki deficyt finansów publicznych czy dziurawą kasę państwa. Do tego dochodzi postępująca dewaluacja miejscowej waluty (tzw. silny bolivar wprowadzony w 2008 r.).

Kraj przeżywa najcięższy kryzys w historii. „Zapracowali" na to dwaj komunistyczni prezydenci – nieżyjący już Hugo Chavez i jego następca Nicolas Maduro. Od maja ubiegłego roku utrzymuje on w kraju stan nadzwyczajny w gospodarce.    —it

Wydanie: 10730

Wydanie: 10730

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament