Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W PIT-11 wykazuje się tylko kwoty faktycznie pobrane, a nie należne

17 lipca 2017 | Podatki | Joanna Litwińska

Jeżeli pracodawca nie wpłacił do urzędu zaliczki na podatek dochodowy pracownika, musi to zrobić po wykryciu błędu. Dane dotyczące wysokości zaliczek pobranych w poprzednich latach nie podlegają jednak sprostowaniu w korygowanych przez płatnika informacjach PIT-11.

Pracodawca zobowiązany jest do wystawienia i przesłania pracownikowi oraz organowi podatkowemu formularza PIT-11 w terminie określonym w ustawie o PIT. Formularz ten jest podstawową informacją o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dla pracownika formularz PIT-11 to źródło wiedzy niezbędnej do sporządzenia zeznań rocznych takich jak PIT-37 czy PIT-36.

Zdarza się jednak, że zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zostały przez pracodawcę uiszczone w kwocie nieprawidłowej, a następnie pracodawca uregulował kwotę różnicy pomiędzy uiszczoną zaliczką a jej prawidłową wysokością wraz z odsetkami. Należy się zastanowić czy w takim przypadku pracodawca powinien skorygować informację PIT-11 w odniesieniu do byłych i obecnych pracowników.

Przykład

Płatnik błędnie uznał, że ekwiwalent za czyszczenie chemiczne umundurowania służbowego korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. W związku z tym przekazał w zaniżonych kwotach zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W wyniku przeprowadzonej kontroli organ podatkowy wskazał, że prawo do ekwiwalentu pieniężnego nie wynika z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, a zatem przedmiotowy ekwiwalent pieniężny otrzymywany przez pracownika nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10802

Wydanie: 10802

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament