Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głodówka to forma protestu niewspółmierna do celu

20 lipca 2017 | Praca i ZUS | Tomasz Sancewicz Tomasz Sancewicz


PROBLEM Z PRAKTYKI Działające w przedsiębiorstwie organizacje związkowe weszły w spór zbiorowy z pracodawcą. Związkowcy zdecydowali się rozpocząć strajk głodowy. Czy taka forma protestu jest dopuszczalna?

Strajk głodowy może zagrażać zdrowiu lub życiu jego uczestników. Między innymi z tego powodu w wyroku z 27 listopada 1997 r. (I PKN 393/97) Sąd Najwyższy uznał, że taka forma protestu jest niedopuszczalna. Akcja protestacyjna nie może zagrażać życiu i zdrowiu zarówno osób trzecich, jak i samych uczestników. Głodówka jest niewspółmierna do korzyści, jakie można dzięki niej osiągnąć.

Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych daje pracownikom dwa narzędzia do manifestowania swojego niezadowolenia. Pierwszą z nich jest strajk, czyli powstrzymanie się od wykonywania pracy. Drugą są tzw. inne akcje protestacyjne.

Ogłoszenie strajku......

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10805

Wydanie: 10805

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament