Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demony wojny z Aleppo

12 sierpnia 2017 | Plus Minus | Bogusław Chrabota

W piątek, 11 sierpnia, mija dokładnie rok od dnia, w którym od bomby lotniczej zginął może największy bohater wojny syryjskiej Khaled Omar Harrah. Świat poznał go dzięki internetowemu filmowi, który w 2014 roku w ciągu kilku dni zdobył niemal milion widzów. Kręcony amatorską kamerą, pokazuje kilkunastogodzinną walkę oddziału ratowniczego o życie przysypanego przez gruzy kilkumiesięcznego Mahmuda.

Dziecko przeżyło bombardowanie, w którym zginęła niemal cała jego rodzina. Betonowy dom w Aleppo złożył się jak domek z kart. Chłopiec przeżył tylko dlatego, że w kącie pokoju, w którym stało jego łóżeczko, wytworzyła się niewielka nisza. Ratownicy usłyszeli jego głos i rozpoczęli dramatyczną walkę o życie dziecka. Powoli, z zegarmistrzowską skrupulatnością i precyzją odrzucali tony gruzu i podnosili kolejne betonowe płyty. Głos chłopca stawał się jednak coraz cichszy. Mimo to walczyli dalej. Kolejne odnajdywane w gruzach ciała członków jego rodziny, zwłoki kobiet i dzieci tylko dodawały im sił.

W końcu Khaled Harrah, który stał na czele akcji ratowniczej Białych Hełmów, trafił na rączkę gasnącego powoli dziecka. Wtedy zaczął się ostatni kwadrans heroicznego wysiłku ratowników. Kamera była blisko. Jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10825

Wydanie: 10825

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament