Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Iluzjonista kina

12 sierpnia 2017 | Plus Minus | Marcin Kube
Jego filmy o Batmanie pokazują poczucie gniewu i rozczarowania, które buzowało w społeczeństwach zachodnich od lat. Christopher Nolan na planie „Mrocznego Rycerza”, 2011 r.
źródło: EAST NEWS
Jego filmy o Batmanie pokazują poczucie gniewu i rozczarowania, które buzowało w społeczeństwach zachodnich od lat. Christopher Nolan na planie „Mrocznego Rycerza”, 2011 r.

Jeżeli któryś z twórców współczesnego Hollywood przejdzie do historii jako wizjoner na miarę Alfreda Hitchcocka czy Orsona Wellesa, to będzie nim właśnie Christopher Nolan.

Jest taki człowiek w Hollywood. Od 20 lat ma jedną żonę, a z nią czwórkę dzieci. Skandali na koncie brak. W jego filmach trudno dostrzec naturalistyczną przemoc, nagość i seks. Nie opowiada o przekraczaniu tabu. Nawet krwi jest niewiele. Choć przecież wielokrotnie opowiada o rzeczach strasznych i poruszających. O manipulacji ludzkimi lękami, o śmierci i poczuciu władzy nad drugim człowiekiem. A teraz o wojnie. To wszystko pokazuje jednak w sposób dyskretny. Złośliwi mówią, że chodzi tylko o pieniądze, by jego filmy nie miały ograniczeń wiekowych. Ale to chyba zbyt proste. Bohaterami jego filmów są biali, heteroseksualni mężczyźni. Miłość ma wymiar romantyczny, kochankowie za sobą tęsknią, a dzieci kochają rodziców i czekają na ich powrót. Jak więc możliwe, że twórca filmów tak tradycjonalistycznych w warstwie obyczajowej, wręcz konserwatywnych na tle tego, co nagradza się na europejskich festiwalach, od półtorej dekady każdą kolejną produkcją stawia całą kinematografię na baczność?

Prawdę lepiej zapomnieć

Najlepsze debiuty mają to do siebie, że mimo całej swej niedoskonałości, zwiastują styl twórcy, zapowiadają jego późniejszą karierę. Zaznaczają tematy i rozwiązania formalne, które będą powracały w jego twórczości. Stanowią twórczy wyczyn, w którym artysta chce popisać się swoimi możliwościami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10825

Wydanie: 10825

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament