Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złożenie oświadczenia wpływa na wysokość pobieranej zaliczki

14 sierpnia 2017 | Podatki | Tomasz Krywan

Zakłady pracy są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek od osób, którym wypłacają wynagrodzenie. Wysokość potrącanych kwot zależy m.in. od treści oświadczeń składanych przez osoby zatrudnione.

Tomasz Krywan

- Pracuję w księgowości i mam problem ze zrozumieniem zasad ulgi podatkowej przy wspólnym rozliczaniu z małżonkiem na podstawie złożonego przez pracownika oświadczenia.

Przykład 1: Pracownik oświadczył, że jego dochody nie przekroczą 1 progu, a żona nie osiąga dochodu.

Przykład 2: Pracownik oświadczył, że jego dochody przekroczą 1 próg i żona osiąga dochód mieszczący się w pierwszym progu skali podatkowej.

Jaka powinna być stosowana kwota zmniejszająca zaliczki co miesiąc w obu tych przypadkach? – pyta czytelnik.

Zasady ustalania wysokości zaliczek na podatek dochodowy od dochodów ze stosunku pracy określają przepisy art. 32 ustawy o PIT. Wynika z nich m.in., że jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem (względnie jako osoba samotnie wychowująca dziecko), a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu (wzór tego oświadczenia nie został określony, a więc może ono zostać złożone w formie dowolnego pisma):

1) dochody podatnika nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali, a małżonek (względnie dziecko) nie uzyskuje żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej – zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 18 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 10826

Spis treści
Zamów abonament