Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest zbyciem przedsiębiorstwa

14 sierpnia 2017 | Podatki | Tomasz Piekielnik Michał Sokołowski

Podatnicy mają często wątpliwości co do skutków transakcji obejmujących nieruchomości. Fiskus może bowiem uznać, że ich przedmiotem było przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, do których nie stosuje się przepisów o VAT.

Obrót nieruchomościami może w wielu przypadkach powodować wątpliwości przy ustaleniu konsekwencji w podatku od towarów i usług. Z jednej strony ustawa o VAT przewiduje bowiem zwolnienia dla dostaw niektórych nieruchomości, których nieprawidłowe zastosowanie niesie za sobą istotne konsekwencje zarówno dla sprzedawcy, jak i nabywcy. Z drugiej strony, transakcja zbycia nieruchomości może również, przy spełnieniu pewnych warunków, być transakcją zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o VAT.

Jeżeli nieruchomość zostanie błędnie rozpoznana za niestanowiącą przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części i przy transakcji zostanie naliczony VAT należny, to po stronie nabywcy nie powstanie prawo do jego odliczenia. Z praktyki organów podatkowych wynika, że również po stronie sprzedawcy skorygowanie takiego rozliczenia VAT należnego może okazać się problematyczne. W odwrotnym przypadku - błędne uznanie nieruchomości za stanowiącą przedsiębiorstwo - problemy z fiskusem dotkną stronę zbywającą, która (nawet w dobrej wierze) nie zadeklarowała podatku należnego od transakcji. Dodatkowo, w każdej z tych sytuacji organ podatkowy ustali dodatkowe zobowiązanie podatkowe wynoszące zasadniczo 30 proc. (tzw. sankcja VAT).

Definicje

Przepisy ustawy o VAT nie definiują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 10826

Spis treści
Zamów abonament