Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do urlopu i ekwiwalentu tak samo święte

12 września 2017 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

W czasie trwania zatrudnienia nie wolno proponować pracownikowi, że w zamian za urlop otrzyma ekwiwalent. Niedopuszczalne jest też porozumienie, że w razie rozwiązania umowy zrzeknie się on wypłaty ekwiwalentu.

Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego wyłącznie w razie niewykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku pracy (art. 171 § 1 k.p.). Ekwiwalent przysługuje bez względu na sposób i przyczynę rozwiązania stosunku pracy, czyli również w sytuacji, gdy doszło do tego z przyczyn zawinionych przez pracownika. Bez znaczenia jest również to, czy do rozwiązania doszło wskutek wypowiedzenia dokonanego przez etatowca, czy też przez firmę. Także w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy (np. w razie tymczasowego aresztowania pracownika czy śmierci pracodawcy) pracownik powinien otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Wyjątek od reguły

Istnieje tylko jedna możliwość uwolnienia się od wypłaty ekwiwalentu, mimo rozwiązania umowy – tj. wtedy, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy. Wynika to wprost z art. 176 § 3 k.p.

Zatem tylko w sytuacji, gdy po rozwiązaniu jednej umowy o pracę pracodawca zatrudnia ponownie pracownika na następny okres, nie musi mu wypłacać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jeśli strony dojdą do porozumienia, że pracownik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10850

Wydanie: 10850

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament