Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W uchwale trzeba określić wysokość przekazywanej dotacji

12 września 2017 | Administracja | Marcin Nagórek

Rada gminy udzielając pomocy finansowej innej gminie, nie może w uchwale zobowiązać wójta do umieszczania w umowie z tą gminą, zapisów o terminie rozliczania dotacji. Musi natomiast zadecydować o konkretnej wysokości tej pomocy.

- Gmina chce przekazać dotację dla sąsiedniej gminy na jej zadania własne. Dla ochrony jej interesów, w uchwale rady gminy będzie zapisane, że dotacja ma być rozliczona do końca bieżącego roku oraz zobowiązanie wójta do wpisania tego warunku w umowie. W uchwale tej wójt ma zostać także upoważniony do ustalenia kwoty dotacji. Czy takie działanie będzie prawidłowe?

Nie. Po pierwsze, z przepisów art. 216 ust. 2 pkt 5 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych wynika, że wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, m.in. na pomoc rzeczową lub finansową dla innych jednostek samorządu terytorialnego, określoną odrębną uchwałą przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (w tym przypadku radę gminy). Natomiast z art. 220...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10850

Wydanie: 10850

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament