Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Niedobór pracowników zahamuje eksport

12 września 2017 | Pierwsza strona
źródło: Rzeczpospolita

Polski eksport zwiększył się w drugim kwartale o 2,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 8,3 proc. w pierwszym. To najsłabszy wynik od ponad czterech lat – wynika z danych GUS. Kontrastuje to z ożywieniem w globalnym handlu. Światowa wymiana towarowa powiększyła się w minionym kwartale o ponad 4 proc. Nie licząc jeszcze lepszych pierwszych trzech miesięcy 2017 r., to wynik najlepszy od 2011 r.

Jak mówi Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Eksportowych, na dynamikę polskiego eksportu ujemnie wpłynąć mogła mniejsza niż przed rokiem liczba dni roboczych. Według niego lepszy obraz tendencji w sprzedaży zagranicznej polskich firm dają dane NBP, które też pokazują spowolnienie eksportu, ale dużo płytsze.

Ekonomiści zwracają jednak uwagę, że to, co w drugim kwartale było efektem statystycznych niuansów, wkrótce może stać się faktem. Biznes coraz bardziej utyskuje na brak rąk do pracy. Według Grant Thornton aż 60 proc. średnich i dużych firm w Polsce ma duży lub bardzo duży problem z rekrutacją pracowników. Pierwszy raz to dla nich większa bariera rozwoju niż biurokracja. ©℗—g.s. >B3, komentarz >B2

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 10850

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament