Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ugodowy sposób na sprawę przed urzędem

13 września 2017 | Dobra Firma

Mediacja to alternatywny sposób rozwiązywania sporów. Teraz jest już możliwości polubownego rozstrzygania problemów w ramach postępowania administracyjnego.

W związku z nowelizacją ustawy Kodeks postępowania administracyjnego z 14 czerwca 1960 r. (Dz.U. nr 30, poz. 168, ze zm.), która weszła w życie 1 czerwca 2017 r., do postępowania administracyjnego wprowadzono nową instytucję w postaci mediacji. Mediacja jako alternatywny sposób rozwiązywania sporów do tej pory funkcjonowała postępowaniu cywilnym, a także w postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nie było jednak możliwości polubownego rozstrzygania kwestii spornych w ramach postępowania administracyjnego.

Zawiadomienie i mediator

Nowe przepisy nakładają na organ administracji publicznej obowiązek zawiadomienia strony o możliwości przeprowadzenia mediacji. W takim zawiadomieniu organ zwraca się do strony z pytaniem, czy wyraża ona zgodę na przeprowadzenie mediacji oraz propozycją wyboru mediatora. Strona jest zobowiązana do udzielani odpowiedzi na pytanie organu w terminie czternastu dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Mediacja jest z zasady dobrowolna, więc nie można jej prowadzić, jeżeli strona nie wyrazi zgody w wyznaczonym terminie.

Celem mediacji w postępowaniu administracyjnym jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy oraz dokonanie ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa, w tym przez wydanie decyzji lub zawarcie ugody. Strona postępowania jest uprawniona do tego, żeby we wniosku wskazać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10851

Wydanie: 10851

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament