Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować przeprowadzanie egzaminów dla fundacji

13 września 2017 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Czynności polegające na organizacji i przeprowadzaniu sprawdzianów kwalifikacyjnych nie można zakwalifikować jako nauczanie. Weryfikacja zdobytej wiedzy w ten sposób nie jest kształceniem. Nie podlega więc zwolnieniu z VAT.

- Fundacja (podatnik VAT czynny) poprzez placówkę kształcenia ustawicznego, wpisaną do ewidencji szkół i placówek, świadczy usługi w zakresie kształcenia i wychowania, korzystające ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT. W swojej działalności fundacja organizuje m.in. certyfikowane usługi kształcenia zakończone egzaminem. Niektóre kursy i szkolenia przeprowadzane są przez zewnętrzne podmioty, którym fundacja udzieliła licencji na realizację kursów i szkoleń. Czy końcowy etap usług, tj. przeprowadzanie egzaminów przez placówkę fundacji, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy kursy i szkolenia przeprowadzane są przez zewnętrzne podmioty, którym fundacja udzieliła licencji na ich realizację? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 września...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10851

Wydanie: 10851

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament