Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób ująć w księgach pożyczkę zaciągniętą w walucie

20 września 2017 | Ekspert księgowego | Anna Sikorska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

ZOBOWIĄZANIA | Otrzymanie pożyczonych euro na konto prowadzone w tej walucie powoduje, że nie dochodzi do wymiany pieniędzy na złote. Do wyceny początkowej ma więc zastosowanie średni kurs NBP z dnia poprzedzającego operację.

Spółka zaciągnęła pożyczkę w euro. Pożyczka została przelana na rachunek walutowy euro i zgodnie z umową spłata pożyczki ma także nastąpić w walucie. Jak ująć taką pożyczkę w księgach rachunkowych? – pyta czytelnik.

Operacje gospodarcze wyrażone w walucie obcej ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

- faktycznie zastosowanym w danym dniu, który wynika z charakteru operacji – kiedy następuje sprzedaż bądź kupno waluty oraz zapłata należności lub zobowiązań,

- średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego – kiedy następuje zapłata należności lub zobowiązań, a przyjęcie kursu faktycznie zastosowanego nie jest zasadne, a także w przypadku pozostałych operacji.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), na dzień bilansowy pożyczki wykazuje się w księgach rachunkowych w kwocie wymagającej zapłaty, czyli wraz z naliczonymi na dzień bilansowy. Na dzień bilansowy odsetki zwiększają więc wartość zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki. Jeśli z umowy nie wynika kwota odsetek na ten dzień, spółka powinna oszacować ją we własnym zakresie.

Nie ma przewalutowania

Spółka otrzymała pożyczkę w walucie obcej (euro), zatem musi przeliczyć jej kwotę na złote. Zgodnie z art. 9 uor...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10857

Wydanie: 10857

Spis treści
Zamów abonament