Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wymierzą „podatek” od wody

29 września 2017 | Prawo | Maciej Zborowski

Wysokość ustalonych opłat będzie można kwestionować w reklamacji. Ale jej wniesienie nie wstrzyma obowiązku zapłaty należności – pisze prawnik.

Od 1 stycznia 2018 r. wraz z nowym prawem wodnym wejdą w życie opłaty za usługi wodne, realizujące unijną zasadę „zanieczyszczający płaci". Skoro idea stanie się rzeczywistością, warto przyjrzeć się regułom ustalania wysokości wodnej daniny.

Opłaty za usługi wodne będą jednym z instrumentów ekonomicznych gospodarowania wodami. Zapłacą je m.in. przedsiębiorcy pobierający wody podziemne lub wody powierzchniowe w związku z prowadzoną działalnością. W zależności od rodzaju usług wodnych opłata może składać się z opłaty stałej albo ze zmiennej, albo z obu równocześnie.

Do opłat za usługi wodne zastosowanie znajdą przepisy działu III ordynacji podatkowej, pt. „Zobowiązania podatkowe". Przymusowe ściąganie opłat będzie się natomiast odbywało w trybie ustawy o postępowaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10865

Wydanie: 10865

Spis treści
Zamów abonament