Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klauzula konkurencyjna nie może trwać wiecznie

19 października 2017 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia nie może mieć charakteru bezterminowego zobowiązania. Jako jego koniec można wskazać datę albo konkretne zdarzenie.

Umowę o zakazie konkurencji w trakcie trwania zatrudnienia pracodawca może zawrzeć z każdym pracownikiem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku umowy mającej obowiązywać po rozwiązaniu stosunku pracy, zwanej często klauzulą konkurencyjną. Stroną takiej umowy obok pracodawcy może być wyłącznie pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Zatem pracodawca nie ma legalnej możliwości, aby objąć klauzulą osoby, które nie miały dostępu do ważnych firmowych danych.

Tylko na piśmie

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy można ustanowić jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Zatem brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10882

Wydanie: 10882

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament