Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zachowek może być kosztem przy sprzedaży nieruchomości

22 listopada 2017 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Katalog wydatków, które wolno odliczyć od przychodu ze zbycia odziedziczonego domu jest zamknięty. Wymienia tylko nakłady na ulepszenie i podatek od spadków i darowizn.

- Do prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego zgłosiła się klientka, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. W listopadzie 2015 r. na podstawie testamentu nabyła, jako jedyna spadkobierczyni, spadek po mamie w postaci nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym. Wartość nieruchomości to 300 000 zł. Brat klientki wystąpił do niej z roszczeniem o zapłatę zachowku. Na mocy ugody sądowej z bratem zwartej w maju 2017 r. klienta zapłaciła bratu w czerwcu 2017 r. zachowek w kwocie 75 000 zł. Obecnie klientka nosi się z zamiarem sprzedaży otrzymanej w spadku nieruchomości. Ponieważ sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta, klientka musi rozpoznać przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT. Czy kwota zachowku będzie dla niej kosztem uzyskania przychodu ze zbycia tej nieruchomości? – pyta czytelnik.

Odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10909

Wydanie: 10909

Spis treści
Zamów abonament