Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Pierwsze zasiedlenie” jest niezgodne z dyrektywą VAT

27 listopada 2017 | Podatki | Bartosz Bogdański

Jeżeli podatnik wybuduje budynek na potrzeby własnej działalności gospodarczej, to powinien mieć możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT przy późniejszej sprzedaży tego obiektu.

Taki wniosek wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 listopada 2017 r. (C-308/16).

Wniosek o wydanie orzeczenia został złożony w ramach sporu toczącego się między Kozuba Premium Selection sp. z o.o. a Dyrektorem Izby Skarbowej w Warszawie dotyczącego opodatkowania VAT dostawy zmodernizowanego budynku mieszkalnego.

Stan faktyczny

Spór dotyczył opodatkowania podatkiem od towarów i usług budynku mieszkalnego, który został wybudowany w 1992 r., a następnie został w istotny sposób zmodernizowany w 2006 r. Po zakończeniu prac budynek ten został 31 lipca 2007 r. wpisany przez Kozuba jako odrębny środek trwały w ewidencji środków trwałych – pod pozycją „dom pokazowy" – w której pozostał do dnia jego sprzedaży w 2009 r.

Z uwagi na to, że budynek został wybudowany wcześniej niż przed dwoma laty, spółka uznała, że może zastosować zwolnienie z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przewidziane dla budynków używanych. Organ podatkowy, kierując się definicją pierwszego zasiedlenia z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, stwierdził, że pomimo modernizacji budynku nie nastąpiło jego ponowne „pierwsze zasiedlenie", ponieważ jego oddanie do użytkowania nie odbyło się w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu (sprzedaż lub najem). W konsekwencji, w opinii organów podatkowych, pierwsze zasiedlenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10913

Wydanie: 10913

Spis treści
Zamów abonament