Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowie w Anglii są nadal poważani

06 grudnia 2017 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska Stephen Terret
Profesor Bernard Rix, adwokat, Emerytowany wieloletni sędzia High Court i Court of Appeal (odpowiednik naszych Sądów Okręgowych i Apelacyjnych), specjalizujący się w sprawach gospodarczych. Od 1999 r. był odpowiedzialny za wprowadzenia w największym brytyjskim sądzie gospodarczym  reformy Woolfa  (the Woolf Reforms) największej reformy angielskiej procedury cywilnej (Civil Procedure Rules)  od  ponad 100 lat. Jest też profesorem Międzynarodowego Prawa Gospodarczego na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie.
źródło: materiały prasowe
Profesor Bernard Rix, adwokat, Emerytowany wieloletni sędzia High Court i Court of Appeal (odpowiednik naszych Sądów Okręgowych i Apelacyjnych), specjalizujący się w sprawach gospodarczych. Od 1999 r. był odpowiedzialny za wprowadzenia w największym brytyjskim sądzie gospodarczym reformy Woolfa (the Woolf Reforms) największej reformy angielskiej procedury cywilnej (Civil Procedure Rules) od ponad 100 lat. Jest też profesorem Międzynarodowego Prawa Gospodarczego na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie.

sir prof. Bernard Rix | Sędzia Sądu Apelacyjnego na Kajmanach i w Singapurskim Sądzie Gospodarczym

Polskie sądownictwo przeżywa dziś trzęsienie ziemi. Przed nami jeszcze reforma procedury cywilnej. Jest pan jednym z najbardziej cenionych brytyjskich prawników, pionierem reformy Woolfa. Czy zechce się pan podzielić doświadczeniami z tej reformy?

sir Bernard Rix: Najpierw warto wskazać na różnice systemów. W systemie common law na stanowisko sędziów są mianowani najbardziej doświadczeni praktykujący prawnicy, i to stosunkowo późno, w wieku ok. 50 lat. Mamy też o wiele mniej sędziów: tylko 12 w Sądzie Najwyższym, około 38 w Sądzie Apelacyjnym w Anglii i Walii, około 105 w Sądzie Wysokim (High Court), około 1200 w sądach (County Court). W sprawach karnych orzekają ławnicy, którzy pracują jako wolontariusze i za darmo. Dane nie obejmują Irlandii Północnej i Szkocji.

W Wielkiej Brytanii zostały wdrożone wielkie reformy, tj. Woolf Report 1996 i Briggs Report 2016? Czego dotyczyły?

Zmiany były konieczne z uwagi na cięcia rządowego wsparcia pomocy prawnej. Reformy Woolfa dotyczyły przede wszystkim modernizacji i uproszczenia procedury, zwiększenia kontroli sądu nad procesem, przeciwdziałania przewlekaniu procesów przez pełnomocników i niewykonywaniu sędziowskich nakazów, zapewnienia większej elastyczności proceduralnej oraz dostępu do wymiaru sprawiedliwości poprzez wprowadzenie systemu „no win, no fee"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10921

Wydanie: 10921

Spis treści
Zamów abonament