Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryteria doboru pracowników do zwolnienia

08 grudnia 2017 | Prawo w biznesie | Anna Hadasik

Pracodawca, wypowiadając umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu likwidacji jednego z analogicznych stanowisk pracy, powinien w swoim oświadczeniu wskazać także kryteria wyboru pracownika do zwolnienia go z pracy, chyba że te są oczywiste lub znane pracownikowi.

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 2 czerwca 2017 r., III PK 114/16.

Powódka od roku 1981 była zatrudniona w Spółdzielni Mieszkaniowej na podstawie umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony. Pismem z 12 grudnia 2013 r. Spółdzielnia złożyła powódce oświadczenie o rozwiązaniu z nią umowy o pracę, z zastosowaniem skróconego miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednocześnie wypłaciła jej odszkodowanie w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę wypowiedzenia wskazano likwidację stanowiska powódki (specjalisty do spraw finansowych) z uwagi na zmianę struktury organizacyjnej spółdzielni.

W związku z tym powódka wniosła o przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach płacy i pracy, a sąd rejonowy prawomocnym wyrokiem przychylił się do tego żądania. Podniósł, że wypowiedzenie powódce umowy o pracę było nieuzasadnione z uwagi na naruszenie przepisów formalnych tj. nieprzeprowadzenie prawidłowo procedury doboru pracownika do zwolnienia. W konsekwencji powódka ponownie podjęła pracę w spółdzielni, ale jako że jej stanowisko zostało zlikwidowane, zasadniczo nie wykonywała tam żadnych czynności. Wobec braku wolnego etatu zarząd spółdzielni zdecydował o rozpoczęciu procedury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10923

Wydanie: 10923

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Nauka

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament