Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudny zawód na całe życie

09 grudnia 2017 | Plus Minus | Barbara Hollender
autor zdjęcia: Dariusz Roman
źródło: Fotorzepa
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

W łódzkiej Galerii Kobro właśnie otwarto wystawę jego plakatów filmowych, teatralne za kilka dni pokaże w swych salach Teatr Wielki-Opera Narodowa. To zwieńczenie jubileuszowego roku Andrzeja Pągowskiego.

Jego 40 lat pracy zawodowej to około 1400 plakatów, wśród nich – ponad 400 filmowych. Okładki czasopism, płyt i książek. Wystawy w Polsce i na świecie. Wiele nagród, w tym plakatowe Oscary „The Hollywood Reporter". Własna agencja reklamowa Kreacja Pro. A ostatnio wywiad rzeka „Być jak Pągowski" przeprowadzony przez Dorotę Wellman.

Andrzej Pągowski jest dzisiaj niemal instytucją, choć to określenie do niego nie pasuje. Artysta, który w przyszłym roku skończy 65 lat, mimo zapracowania i nieustannych spotkań jest człowiekiem na luzie. Lubi się kolorowo ubrać, włożyć pomarańczowe okulary i zegarek na pomarańczowym pasku. Życzliwy i otwarty, znajduje czas dla przyjaciół. Może sobie na to pozwolić, bo jest typem sowy. Pracuje nocami, kiedy ma spokój i ciszę potrzebne do zebrania myśli.

Jest jednym z najlepszych polskich plakacistów. Potrafi w jednym obrazie uchwycić kwintesencję filmu, sztuki. – Plakat wymaga syntezy, skrótu – mówi. – Dwugodzinne dzieło trzeba zamknąć w jednym znaku.

Projektuje w skupieniu, w samotności, ale zawsze podkreśla, że jest częścią zespołu: – Krzysztof Kieślowski powiedział mi kiedyś: „Andrzej, twój plakat jest na mieście wcześniej niż mój film. Dlatego możesz mi pomóc albo zaszkodzić".

Plakat powstaje zwykle w ciągu jednej doby, ale do jego naszkicowania Pągowski przygotowuje się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10924

Wydanie: 10924

Zamów abonament