Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Patriotyzm ekonomiczny Koźmińskich

08 grudnia 2017 | Ekonomia

Wielu z zagranicznych studiów nie wraca do ojczyzn, bo świat kusi szybszą karierą, zarobkami, łatwiejszym życiem. Najlepsi wracają, by służyć krajowi, zwłaszcza gospodarce i nauce.

Witold Kieżun

Profesor Andrzej K. Koźmiński w felietonie pod tytułem „Patriotyzm ekonomiczny" zamieszczonym w „Rzeczpospolitej" pisał 5 czerwca 2012 r., że chodzi o takie budowanie przewagi ekonomicznej ojczyzny, które znajduje uznanie na rynku międzynarodowym, a nie tylko w lokalnym zaścianku. Dziś autor odbiera tytuł doktora honoris causa najstarszej francuskiej uczelni biznesowej ESCP Europe. Takie dowody uznania zagranicznych uczelni rzadko trafiają się polskim uczonym, a przecież to są właśnie chwalebne przykłady patriotyzmu ekonomicznego.

Koźmiński zasłużył na uznanie przede wszystkim w kraju, dla którego dużo zrobił. Stworzył najlepszą uczelnię ekonomiczną, której sukcesów nie będę tu przytaczał, bo każdy wie, czym jest Akademia Leona Koźmińskiego (ALK). Chciałbym natomiast przedstawić jej twórcę, moim zdaniem najwybitniejszego przedstawiciela nauki o zarządzaniu w Polsce.

Ojciec z kontrwywiadu AK

Po uzyskaniu doktoratu z ekonomii w wieku 24 lat i – trzy lata później – habilitacji odbywał praktyki we Włoszech i we Francji. Nie była to typowa ścieżka kariery młodych uczonych z PRL, ale wspierał go znakomitymi koneksjami ojciec, profesor Leon Koźmiński, postać wyjątkowa w historii Polski.

Był nie tylko moim towarzyszem broni w powstaniu warszawskim, ale aktywnie służył w kontrwywiadzie AK przez całą wojnę, wykładając...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10923

Wydanie: 10923

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Nauka

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament