Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pakiet zimowy to więcej niż 550 gramów

08 grudnia 2017 | Ekonomia

W Polsce dyskusja skoncentrowała się na limicie emisji CO2 w mechanizmie wsparcia energetyki. Słusznie to i niesłusznie zarazem.

Joanna Maćkowiak-Pandera

Pakiet zimowy, czyli „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków", to osiem propozycji legislacyjnych i ponad 2 tys. stron tekstu. Ma on na nowo poukładać funkcjonowanie energetyki w UE. A będzie to zupełnie inna energetyka – dzięki digitalizacji i dostępowi do inteligentnych rozwiązań – konsument energii elektrycznej będzie coraz ważniejszy. Udział źródeł odnawialnych (OZE) będzie rósł i może osiągnąć w UE nawet 50 proc. w 2030 r. Ponieważ OZE nie pracują w sposób ciągły (np. są zależne od siły wiatru lub słońca), trzeba przygotować system elektroenergetyczny na zmianę – sprawić, aby był bardziej elastyczny, szybciej reagował na wahania podaży i popytu energii. Pakiet zawiera szereg propozycji poprawy bezpieczeństwa systemu energetycznego, ale też jego bezpowrotnej przebudowy – na system przyjazny środowisku z małymi, rozproszonymi źródłami energii i aktywnymi odbiorcami.

Wyzwanie dla Polski

W Polsce największe obawy budzi zaproponowane ograniczenie wsparcia energetyki węglowej w ramach tzw. mechanizmów mocowych. Próg emisyjności – maksymalnie 550 gramów CO2 na kilowatogodzinę energii elektrycznej – został wprowadzony dosłownie w ostatniej chwili. Chodziło o to, aby nie zablokować tego rozwiązania już na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10923

Wydanie: 10923

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Nauka

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament