Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słabsze euro, neutralny złoty

08 grudnia 2017 | Ekonomia

W czwartek poznaliśmy słabsze od prognoz dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech w październiku. Zamiast oczekiwanego wzrostu o 4,3 proc. produkcja zwiększyła się tylko o 2,7 proc. Euro zareagowało spadkiem względem dolara i w najgorszym momencie kurs zniżkował do 1,1776 dol. W odbiciu nie pomógł nieco lepszy od prognoz, finalny odczyt PKB za III kwartał dla strefy euro. Jej gospodarka wzrosła o 2,6 proc., a więc 0,1 pkt proc. więcej, niż prognozowano.

Liderem umocnienia na rynku walutowym był w czwartek cyfrowy bitcoin, do czego inwestorzy zdążyli się już przyzwyczaić. Jego kurs względem dolara rósł nawet do 15,898 tys. dol., a przypomnijmy, że jeszcze pięć dni temu płacono za niego 10 tys. dol.

Dla złotego czwartkowa sesja okazała się dość neutralna. Dolar i funt zyskiwały do polskiej waluty odpowiednio 0,1 proc. i 0,4 proc., euro oscylowały przy poziomie środowego zamknięcia, a frank i jen taniały odpowiednio o 0,2 i 0,3 proc. Rentowność polskich obligacji 10-letnich kontynuowała trend spadkowy i znalazła się na poziomie 3,228 proc. —pz

Wydanie: 10923

Wydanie: 10923

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Nauka

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament