Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustalenie wartości firmy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień objęcia kontroli w jednostce zależnej

24 stycznia 2018 | Dobra Firma | Maciej Chwalisz
źródło: Rzeczpospolita

Nabycie udziałów w spółce zależnej za cenę wyższa niż wartość godziwa aktywów netto wymaga rozpoznania wartości firmy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Kategoria ta podlega testom na trwałą utratę wartości.

- Nasza spółka zajmuje się produkcją mebli biurowych. W 2017 r. nabyliśmy 100 proc. udziałów w podmiocie B, który zajmuje się produkcją foteli biurowych. Kapitał własny podmiotu B jest ujemny. W jaki sposób prawidłowo ustalić wartość firmy na dzień objęcia kontroli w świetle przepisów polskiego prawa bilansowego na potrzeby sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2017 r.?– pyta czytelnik.

Zagadnienie związane z ustaleniem wartości firmy w jednostkach innych niż banki zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w polskim prawie bilansowym można znaleźć w co najmniej dwóch aktach prawnych – ustawie o rachunkowości (dalej: uor) oraz w rozporządzeniu ministra finansów z 25 września 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (dalej: rozporządzenie), które jest uszczegółowieniem zapisów uor.

Ustawa i rozporządzenie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podmiot obejmujący kontrolę jest zobowiązany do ustalenia wartości firmy na dzień jej objęcia. Zgodnie z par. 12 ust. 4 rozporządzenia, jeżeli jednostka dominująca nabywa w jednostce zależnej dodatkowe udziały lub na skutek nabycia dodatkowych udziałów jednostka stowarzyszona lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10959

Wydanie: 10959

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament