Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odejście z urzędu nie zwolni ze złożenia nowego oświadczenia

13 lutego 2018 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Nawet, jeśli wejście w życie ustawy o jawności życia publicznego się opóźni i regulacja ta nie zacznie obowiązywać - jak wynika z projektu - od 1 marca tego roku, osoby, które złożą oświadczenia majątkowe według dotychczasowych przepisów będą musiały zrobić to ponownie.

Małgorzata Jankowska

31 marca mija termin na złożenie oświadczenia majątkowego przez osoby pełniące funkcje publiczne, wskazane w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej (dalej ustawa antykorupcyjna) m.in.: członków korpusu służby cywilnej, pracowników urzędów państwowych oraz pracowników samorządowych. A ponieważ oświadczenie takie składa się według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego wiele osób robi to od razu na początku roku.

Czekając na nową ustawę

W tym roku jednak, może okazać się, że wcześniejsze złożenie oświadczenia nie zakończy sprawy. Według zapowiedzi rządu 1 marca ma wejść w życie ustawa o jawności życia publicznego, (na razie czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów), która zastępując ustawę antykorupcyjną radykalnie zmieni zasady „spowiadania się" wymienionych w niej osób z posiadanego przez nich majątku. A jej przepis przejściowy (art. 137) zapobiec ma, jak należy się domyślać sytuacji, w której przez złożenie oświadczenia majątkowego przed wejściem w życie nowych przepisów, niektóre osoby uniknęłyby jeszcze w tym roku złożenia takiego oświadczenia na nowych zasadach.

Zgodnie z tym przepisem, osoby zobowiązane do złożenia oświadczenia majątkowego na dotychczasowych zasadach, które po 31...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10976

Wydanie: 10976

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament