Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej wydatków bez prawa do odliczenia

14 lutego 2018 | Dobra Firma | Dariusz Orczykowski

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują przepisy limitujące koszty usług niematerialnych oraz związanych z korzystaniem z wartości niematerialnych i prawnych. Do tej ostatniej grupy nie da się już zaliczyć znaków towarowych „powstałych" w wyniku decyzji o objęciu prawem ochronnym.

 

Od początku roku. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów część kosztów usług niematerialnych (doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, oraz usług przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym w ramach zobowiązań wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz świadczeń o podobnym charakterze) a także wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, takich jak prawa autorskie, licencje, prawa własności przemysłowej, know-how (dalej: wnip).

Koniec z tarczą podatkową

Celem przepisu jest ograniczenie wysokości zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów kwot związanych z określonymi usługami i wartościami o charakterze niematerialnym i prawnym. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej, w ocenie projektodawcy przedmiotem większości działań, związanych z tzw. agresywną optymalizacją podatkową, są prawa i wartości o charakterze niematerialnym. Wskazuje się na ich brak powiązania z realnie istniejącą substancją,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10977

Wydanie: 10977

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament