Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uniewinnienie nie gwarantuje powrotu na etat

01 marca 2018 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Roszczenie o przywrócenie do pracy nie przysługuje pracownikowi, którego umowa terminowa wygasła z powodu tymczasowego aresztowania, jeśli i tak rozwiązałaby się przed dniem uprawomocnienia się wyroku o uniewinnieniu.

- Zatrudniliśmy w spółce pracownika na czas określony od 10 lutego 2016 r. do 10 lutego 2018 r. Na początku marca 2016 r. został tymczasowo aresztowany. Po 3 miesiącach stwierdziliśmy wygaśnięcie jego stosunku pracy. 15 lutego 2018 r. uprawomocnił się wyrok uniewinniający tę osobę. 16 lutego 2018 r. zgłosił gotowość podjęcia pracy. Odmówiliśmy mu, ponieważ uważamy, że prawo powrotu do pracy nie dotyczy umów zawartych na czas określony. Czy mamy rację ? – pyta czytelnik.

Nie. Teza ograniczająca uprawnienie pracownika do ponownego zatrudnienia tylko do umów bezterminowych nie jest trafna. Mimo to pracownik i tak nie może żądać przywrócenia na etat, bo okres, na jaki zawarto z nim umowę, upłynął przed dniem uprawomocnienia się orzeczenia sądu.

Nieważny rodzaj umowy...

Prawo powrotu niewinnej osoby do pracy wynika z art. 66 § 2 kodeksu pracy. Przepis ten przewiduje, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10990

Wydanie: 10990

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament