Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Swap kredytowy z podatkiem u źródła

09 kwietnia 2018 | Podatki | Aleksandra Kołc

Wynagrodzenie dla zagranicznego kontrahenta za przejęcie ryzyka niespłacalności pożyczek może być uznane za przychód z tytułu świadczeń podobnych do gwarancji i poręczeń. Dlatego należy je pomniejszyć o zryczałtowany podatek.

Aleksandra Kołc

Przedsiębiorcy, których działalność dotyczy udzielania pożyczek krótkoterminowych, a tym samym związana jest z ryzykiem nieotrzymania spłat pożyczek lub wystąpienia poważnych opóźnień w ich spłatach, niejednokrotnie zawierają transakcje kredytowych instrumentów pochodnych typu swap ryzyka kredytowego (ang. Credit Default Swap, CDS). Na skutek zwarcia takich umów, dochodzi do przeniesienia ryzyka niespłacalności pożyczek udzielonych przez przedsiębiorcę na podmiot przejmujący ryzyko, w zamian za ustalone wynagrodzenie. Transakcje te pozwalają na zabezpieczenie się przedsiębiorcy przed ryzykiem utraty płynności finansowej.

W przypadku wypłaty na rzecz zagranicznego kontrahenta wynagrodzenia z tytułu zawarcia umowy CDS (tzw. stałego wynagrodzenia przysługującego podmiotowi przejmującemu ryzyko) konieczne jest rozważenie konieczności potrącenia kwoty podatku u źródła z dokonywanej płatności.

W art. 21 ust. 1 ustawy o CIT określono kategorie przychodów, których uzyskanie przez zagranicznego podatnika (nierezydenta) na terytorium Polski generuje powstanie obowiązku poboru podatku u źródła.

Odsetki i świadczenia niematerialne

Wymóg poboru i odprowadzenia kwot zryczałtowanego podatku u źródła dotyczy m.in. osiągania przychodów z tytułu odsetek oraz z tytułu świadczeń niematerialnych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11022

Wydanie: 11022

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament