Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyscyplinarka także za przestępstwo poza firmą

12 kwietnia 2018 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Szef może zwolnić pracownika – przestępcę nie tylko wtedy, gdy dokonał on czynu na szkodę pracodawcy. Przy uwzględnieniu dodatkowych warunków, taka sankcja może dotknąć pracownika popełniającego czyn na szkodę osoby trzeciej.

Przypomniał o tym Sąd Najwyższy w wyroku z 17 października 2017 r. (II PK 278/16). Stwierdził w nim, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić także wówczas, gdy przestępcze zachowanie pracownika w żaden sposób nie dotyczyło pracodawcy. Jednak zawsze musi być ono oczywiste albo stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym, a także negatywnie rzutować na dalszy status pracownika. Nie jest zatem istotne, czy przestępstwo zostało popełnione na szkodę pracodawcy, czy też osoby trzeciej oraz czy szkoda pozostaje w związku z pracą, jeżeli przestępstwo uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na danym stanowisku.

Wykroczenie to za mały kaliber

Kodeks pracy określa w art. 52 § 1 pkt 2 dwa zdarzenia upoważniające pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę w związku z czynem zabronionym pracownika:

- oczywiste przestępstwo oraz

- przestępstwo stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.

Popełnienie każdego z takich przestępstw musi nastąpić w czasie trwania stosunku pracy. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja popełnienia przestępstwa w trakcie trwania wcześniejszej umowy o pracę, o którym pracodawca dowiedział się już w czasie realizowania kolejnej umowy, zawartej bezpośrednio po ustaniu poprzedniego stosunku pracy (wyrok SN z 12 listopada 2003 r., I PK 625/02, OSNP 2004 nr 20, poz. 350). Tu również pracodawca ma prawo zakończyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11025

Wydanie: 11025

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament