Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatnik nie zastosuje prewspółczynnika

16 kwietnia 2018 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

W związku z otrzymaniem wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji płatnika podatku od należności wypłacanych pracownikom i zleceniobiorcom, przedsiębiorca nie ma obowiązku stosowania prewskaźnika.

Czy w przypadku otrzymania wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji płatnika podatku (np. od wynagrodzeń pracowników, zleceniobiorców), przedsiębiorca zobowiązany jest stosować prewskaźnik, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT? – pyta czytelnik.

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania czy sytuacje, które nie generują opodatkowania VAT, jak np. otrzymywanie wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji płatnika podatku. „Towarzyszą" one działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu VAT, jednak ich istnienie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 17 lutego 2016 r., IPPP1/4512-1233/15-2/RK).

W związku z otrzymaniem wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji płatnika podatku, przedsiębiorca nie jest zatem zobowiązany do stosowania prewskaźnika.

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: art. 86 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)

Wydanie: 11028

Wydanie: 11028

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament