Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Surowsza odpowiedzialność dla urzędnika mianowanego

17 kwietnia 2018 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Karę upomnienia urzędnikowi wymierza kierownik urzędu. Bardziej uciążliwe sankcje zastrzeżone zostały dla komisji dyscyplinarnych.

W służbie cywilnej, odpowiedzialności dyscyplinarnej podlegają wszyscy członkowie korpusu tej służby bez względu na podstawę nawiązania z nimi stosunku pracy. Inne rozwiązania przewiduje ustawa o pracownikach urzędów państwowych (dalej uopup). Odpowiedzialność dyscyplinarną „zarezerwowała" ona wyłącznie dla urzędników zatrudnionych na podstawie mianowania. Urzędnicy kontraktowi, a więc zatrudnieni na podstawie umowy o pracę za naruszenie określonych obowiązków mogą być pociągnięci jedynie do odpowiedzialności porządkowej na zasadach określonych w kodeksie pracy.

Obowiązki pracownika

Jak wskazuje art. 34 uopup, odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną urzędnicy państwowi mianowani ponoszą za naruszenie obowiązków pracownika. Ustawa nie podaje wprost, o jakie obowiązki chodzi (nawet przykładowo nie wymienienia rodzajów przewinień, za które urzędnik może zostać ukarany). W literaturze przedmiotu podnosi się jednak, że obowiązki te wymienione są m.in. w art. 17 uopup (>patrz ramka, co mówi prawo) oraz w art. 100 kodeksu pracy (dalej kp). W tym ostatnim przypadku chodzi o sumiennie i starannie oraz stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Chodzi także o przestrzeganie: czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy, regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11029

Wydanie: 11029

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament