Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PPK – antidotum na bolączki systemu emerytalnego

17 kwietnia 2018 | Ekonomia
Czy Pracownicze Plany Kapitałowe poprawią sytuację finansową przyszłych emerytów? Czy przyczynią się do rozwoju gospodarki? Odpowiedzi na te pytania szukali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez  „Rzeczpospolitą”  i „Parkiet”.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Czy Pracownicze Plany Kapitałowe poprawią sytuację finansową przyszłych emerytów? Czy przyczynią się do rozwoju gospodarki? Odpowiedzi na te pytania szukali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.

Gospodarka › W połowie lutego światło dzienne ujrzał przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. W piątek w redakcjach „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" odbyła się debata dotycząca nowych rozwiązań emerytalnych „Pracownicze plany kapitałowe jako szansa dla polskiej gospodarki i przyszłych emerytów. Założenia – korzyści – wątpliwości". Joanna Ćwiek j.cwiek@rzeczpospolita.pl

Jakie problemy gospodarki i przyszłych emerytów mają rozwiązać pracownicze plany kapitałowe?

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: Jestem przekonany, że to pożyteczny i ważny program, który może przynieść wiele korzyści zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla gospodarki. Jego zaletą jest to, że dla osób prywatnych jest to program bardzo prosty, a koszt – możliwy do pokrycia: pracownik odkłada złotówkę, pracodawca i państwo dokłada mu drugą. Gospodarstwa swoje nadwyżki często trzymają na nieoprocentowanych kontach. Teraz będą mogły zgromadzić kapitał na przyszłe świadczenia na korzystniejszych warunkach.

Przy obecnej dzietności na poziomie 1,4 mamy duży problem z zastępowalnością pokoleń. Dlatego nie można odwracać się od pomysłów nowych rozwiązań . Nie możemy liczyć tylko na przyszłe pokolenia. Musimy odkładać więcej, żeby je odciążyć. To rozwiązanie zapewnia różnorodność, buduje filar kapitałowy, prywatny i dobrowolny. PPK to będzie system uzupełniający emerytury z ZUS.

Gospodarka także na tym skorzysta. Wyższy poziom oszczędności krajowych to lepsza sytuacja, jeśli chodzi o bilans płatniczy, a także poziom naszego długu. Jeśli przełożą się one na inwestycje, jest to niewątpliwe zwiększenie potencjału wzrostu gospodarki. Tym bardziej że za parę lat trzeba będzie zapewnić środki, które zastąpią niższe środki z Unii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11029

Wydanie: 11029

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament