Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa danina od wszystkich

16 maja 2018 | Pierwsza strona

Na obiecaną pomoc dla niepełnosprawnych złożą się nie tylko osoby z dochodami powyżej 1 mln zł rocznie, ale także wszyscy zatrudnieni płacący składki na Fundusz Pracy.

Z opublikowanych we wtorek wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że 4-proc. podatek od dochodów powyżej 1 mln zł rocznie zapłaci około 25 tys. osób, co da około 1,15 mld zł dodatkowych środków. Kolejne 650 mln zł zostanie potrącone od wpływów na Fundusz Pracy.

Problem w tym, że składki na ten fundusz płacą wszyscy przedsiębiorcy, od pensji przeszło 12 mln zatrudnionych Polaków. – Nieprawdą jest więc stwierdzenie, że pomoc dla niepełnosprawnych sfinansują jedynie osoby najbogatsze – tłumaczy Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan. – Pieniądze zgromadzone w Funduszu Pracy mają służyć aktywizacji osób biernych zawodowo.

Być może rząd uznał, że niskie bezrobocie uzasadnia korzystanie z pieniędzy Funduszu Pracy. Będzie to jednak kolejny wydatek z tego źródła. Od kilku lat rząd finansuje z niego pensje lekarzy rezydentów, a od niedawna świadczenie 4000+ za urodzenie niepełnosprawnego dziecka. Tyle że te pieniądze powinny być odkładane na czasy kryzysu, gdy bezrobotnych przybędzie. ©℗ —mrz >A13, komentarz >A2

Wydanie: 11052

Wydanie: 11052

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament