Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na interesach z rodziną i spółką powiązaną dobrze wychodzi tylko fiskus

28 maja 2018 | Podatki | Krzysztof Wiśniewski Agnieszka Kalicińska

CIT/PIT | Prawidłowa identyfikacja podmiotów powiązanych jest pierwszym i najważniejszym krokiem przy sporządzaniu dokumentacji cen transferowych. Od tego zależy jej kompletność, której brak oznacza ryzyko nałożenia sankcji na podatnika.

Systemy prawne we wszystkich państwach opierają się na podstawowej zasadzie – każdy zna przepisy w kraju, w którym mieszka lub prowadzi biznes. Założenie to jest tak bardzo słuszne, że aż nieprawdziwe. Już starożytni Rzymianie ukuli na to paremię: Ignorantia iuris nocet. Przepisy dotyczące cen transferowych także zakładają, że podatnicy mają obowiązek posiadać wiedzę na temat tego, którzy z ich kontrahentów są dla nich podmiotami powiązanymi. O ile w przypadku powiązań kapitałowych kwestia ta nie wydaje się szczególnie skomplikowana, o tyle przy rodzinnych i osobowych zidentyfikowanie podmiotów powiązanych może budzić wiele wątpliwości.

Według różnych kryteriów

Możemy wyróżnić przede wszystkim, podział na powiązania o charakterze międzynarodowym i krajowym. Ponadto, występują również powiązania kapitałowe, organizacyjne, rodzinne, wynikające ze stosunku pracy oraz majątkowe. Powiązania krajowe kapitałowe występują w sytuacji, kiedy podatnik posiada bezpośredni albo pośredni udział w kapitale innego podmiotu krajowego, jednak nie mniejszy niż 25 proc. Te rodzaje powiązań nie budzą raczej większych kontrowersji ani sporów z organami podatkowymi. Dużo więcej emocji wśród podatników budzą powiązania dotyczące osób. Wśród tej kategorii można wskazać powiązania krajowe osobowe wynikające z pełnionych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11062

Wydanie: 11062

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament