Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odkładanie nie tylko na koncie

21 czerwca 2018 | Moje pieniądze
Programy systematycznego oszczędzania mają sens, ponieważ w fundusze nie powinno się inwestować jednorazowo większych sum.
źródło: AdobeStock
Programy systematycznego oszczędzania mają sens, ponieważ w fundusze nie powinno się inwestować jednorazowo większych sum.

Oszczędzanie | Kont z bonusowym oprocentowaniem dla zdyscyplinowanych jest zaledwie kilka Ewa Bednarz

W bankach najpopularniejsze są programy oszczędnościowe typu saver, ale na nich wiele się nie zarobi. Potrzebujący mobilizacji do oszczędzania na przyszłość mają niewielki wybór specjalnych kont. Oferuje je kilka banków. BZ WBK zachęca do włączenia automatycznego oszczędzania na Koncie Systematycznym i przyznaje za nie bonusy.

Po spełnieniu warunku oprocentowanie wzrasta z 0,4 proc. do 1,5 proc. a w okresowej promocji, która będzie trwała do końca września, nawet do 2,7 proc. w skali roku. W Raiffeisen Polbanku na Koncie Wymarzony Cel jest atrakcyjniej nie tylko w promocji. Odsetki standardowe dla kwot do 100 tys. zł są obliczane jako iloczyn stopy referencyjnej NBP i mnożnika wynoszącego 0,35. Dzisiaj wynoszą więc tylko 0,525 proc. Wystarczy jednak, aby w poprzednim miesiącu na rachunek wpłynął choć 1 zł i nie było z niego żadnych wypłat, aby podskoczyły do 2,2 proc. Pozostałe oferty są już mniej ciekawe.

Wprawdzie mBank systematyczność nagradza podwójnym oprocentowaniem konta, ale 1 proc. już razem z bonusem nie zachęca do trzymania pieniędzy na rachunku. W PKO BP, który oferuje w Programie Budowania Kapitału 1,2 proc. (WIBOR 3M pomniejszony o 0,5 proc.), też nie jest wiele lepiej.

Nie tylko dla dorosłych

Ubywa też z banków programów systematycznego oszczędzania w funduszach inwestycyjnych. Nowych jest niewiele. Wyjątkiem jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11082

Wydanie: 11082

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament