Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się zmieni unijny system VAT

10 lipca 2018 | Prawo | Paweł Rochowicz

projekt | Tymczasowy i dziurawy schemat ma być zreformowany. Trzeba jeszcze porozumienia państw członkowskich. paweł rochowicz

Polskich podatników VAT nurtują ostatnio sprawy podzielonej płatności czy blokowania rachunków bankowych przez fiskusa, ale nadciągają zmiany, które będą prawdziwą rewolucją w rozliczeniach tego podatku. Niektóre mogą wejść w życie nawet w przyszłym roku, jeśli tylko państwa członkowskie Unii Europejskiej osiągną porozumienie.

Są konkretne propozycje prawne, jak nowy system ma wyglądać. W planach zmiany dyrektywy o VAT (2006/112/WE) jest wizja docelowego systemu, który miałby obowiązywać od 2022 r. i zastąpić dzisiejszy, tymczasowo obowiązujący od 1993 r.

Bez zera w dostawie

Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim handlu między krajami Unii Europejskiej. To tu bowiem są największe systemowe luki, powodujące dla krajów członkowskich straty na łączną kwotę rzędu 150 mld euro rocznie (to szacunki Komisji Europejskiej).

Dzisiaj przestępcy karuzelowi wykorzystują to, że dostawa wewnątrzwspólnotowa korzysta z zerowego opodatkowania, a nabycie wewnątrzwspólnotowe opiera się na zaufaniu do podatnika, że ten we własnym zakresie obliczy podatek od takiej transakcji. Niestety, praktyka pokazała, że to zaufanie często było nadmierne. Wiele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11098

Wydanie: 11098

Spis treści
Zamów abonament