Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynajem mieszkań na doby za pośrednictwem portali – bez paragonu

11 lipca 2018 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Jeśli z rozliczeń z portalem jednoznacznie wynika, których usług dotyczą przekazane na konto wynajmującego wpłaty, to nie musi on rejestrować obrotu na kasie fiskalnej. Nawet jeśli przelewy są robione zbiorczo za dany okres. Marcin Szymankiewicz

1 lipca 2018 r. przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wynajmie mieszkań w systemie dobowym, sklasyfikowane w PKWiU 55.20.19.0 – „pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi". Klientami są wyłącznie osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT.

Do tej pory nie powstał u niego obowiązek stosowania kasy fiskalnej. Płatności za usługi najmu na doby przyjmuje tylko na konto bankowe za pośrednictwem portali internetowych służących do rezerwacji zakwaterowania online. Płatność od niektórych portali otrzymuje jednym przelewem zbiorczym za poprzedni miesiąc za każdą rezerwację, która się zakończyła w poprzednim miesiącu.

Z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłaty jednoznacznie wynika, których konkretnie czynności dotyczą dane wpłaty. Przedsiębiorca rozważa możliwość przyjmowania gotówki bądź korzystania z terminala płatniczego. W tym ostatnim przypadku uzyskane pieniądze będą przelewane na jego konto bankowe.

Przedsiębiorca nie jest obowiązany do wystawiania faktur, chyba że kontrahent takiego dokumentu zażąda. Z reguły nabywcy nie żądają wystawienia faktur. Czy powstanie obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej, jeśli gość opłaci pobyt bezpośrednio na konto bankowe przedsiębiorcy lub za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11099

Wydanie: 11099

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament