Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus zbyt szeroko interpretuje pojęcie „urządzenia przemysłowe”

18 lipca 2018 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Spółka, która wynajmuje od austriackiej firmy kontenery wykorzystywane jako schowek na narzędzia i pomieszczenie dla pracowników, nie musi potrącać podatku u źródła.

Spółka wyjaśniła, że zamierza wynająć od austriackiej firmy konstrukcje dostarczone do Polski, na których będzie prowadzić prace budowlano-montażowe. Konstrukcje będą miały postać przestrzeni zamkniętej przegrodami (ściankami) po bokach, dachem i podłogą. Nie będą trwale związane z gruntem, a ich powierzchnia użytkowa ma służyć pracownikom spółki do składowania narzędzi i rzeczy osobistych. Będzie tam urządzona też część socjalna i biurowa.

Podatniczka podkreśliła, że istotą świadczenia austriackiego kontrahenta będzie odpłatne udostępnienie powierzchni biurowej i socjalnej. Dodatkowo wskazała, że będzie posiadać certyfikat rezydencji kontrahenta austriackiego. Uważała, że w takiej sytuacji nie ma obowiązku potrącania podatku. Świadczenie spółki w postaci opłat za korzystanie z udostępnionej powierzchni biurowej i socjalnej nie będzie bowiem podlegać w Polsce zryczałtowanemu podatkowi u źródła. Spółka podkreśliła, że to, co płaci do Austrii, nie mieści się w pojęciu opłat za udostępnienie urządzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11105

Wydanie: 11105

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament