Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polowanie z nagonką na Wojtunika

19 lipca 2018 | Kraj | Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka
≥Paweł Wojtunik odszedł ze stanowiska, gdy nowy szef ABW odebrał mu certyfikat dostępu do informacji niejawnych
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
≥Paweł Wojtunik odszedł ze stanowiska, gdy nowy szef ABW odebrał mu certyfikat dostępu do informacji niejawnych

W sprawie podsłuchiwania polityków PiS i mediów za rządu PO–PSL b. szef CBA usłyszy zarzuty.

 

Krakowska prokuratura chce w czwartek postawić zarzuty przekroczenia uprawnień Pawłowi Wojtunikowi, byłemu szefowi Centralnego Biura Anrtykorupcyjnego. „Rzeczpospolita" ustaliła, że chodzi o śledztwo z doniesienia Cezarego Gmyza, teraz korespondenta TVP w Berlinie na podstawie artykułu we „Wprost".

SKW inwigiluje

W 2015 r. „Wprost" opisał, jak Służba Kontrwywiadu Wojskowego miała zakładać nielegalne podsłuchy politykom PiS oraz dziennikarzowi Cezaremu Gmyzowi – w związku z aferą taśmową. Tygodnik pisał, że kontrwywiad wojskowy, chcąc ustalić, kto zlecił podsłuchiwanie polityków partii rządzącej w restauracji Sowa & Przyjaciele, założył podsłuch byłym politykom Prawa i Sprawiedliwości związanym z CBA: Mariuszowi Kamińskiemu, Maciejowi Wąsikowi i Martinowi Bożkowi oraz dziennikarzom, którzy mieli z nimi kontakty.

„Zebrane przez wojsko materiały nigdy nie zostały przekazane do prokuratury" – twierdził autor publikacji Mariusz Kowalewski.

Inwigilowany miał być także ówczesny dziennikarz śledczy tygodnika „Do Rzeczy" i Telewizji Republika, Cezary Gmyz – autor kilku publikacji dotyczących afery podsłuchowej, który w maju 2015 r. ujawnił rozmowę wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z Pawłem Wojtunikiem. „Publikacja stała się pretekstem do rozpoczęcia zakrojonej na szeroką skalę obserwacji. Działania powierzono Służbie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11106

Wydanie: 11106

Spis treści
Zamów abonament