Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe zasady wspierania inwestycji

10 sierpnia 2018 | Biznes i finanse | Przemysław Kaczmarek, Krzysztof Wiśniewski

Nowy mechanizm udzielania pomocy ma docelowo całkowicie zastąpić wsparcie dla podmiotów, działających na podstawie zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnych strefach ekonomicznych. Zasady rozliczania pomocy publicznej w większości pozostaną takie same, bardzo zmienią się jednak zasady udzielania wsparcia, które będą bardziej elastyczne i skoncentrowane na jakości inwestycji. To może sprawić, że udzielenie pomocy będzie możliwe także dla podmiotów, które dotychczas nie miały na to szans.

Na początku lipca 2018 weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która wprowadza istotne zmiany w zakresie przyznawania pomocy publicznej.

Na terenie całej Polski

Jedną z najważniejszych zmian, stanowiących przy tym najistotniejszą kwestię dla przedsiębiorców, jest zniesienie ograniczeń terytorialnych, które istnieją w przypadku specjalnych stref ekonomicznych.

Przepisy dotyczące stref ekonomicznych w tym zakresie były bardzo sztywne. Strefą mogły być tylko wyodrębnione administracyjnie, niezamieszkałe części terytorium Polski, na terenach których jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej. Dokładne tereny objęte strefą wskazane są w rozporządzeniach. Oznacza to, że każda próba włączenia nowych terenów wiązała się z długim postępowaniem, w którym konieczne było zarówno uzyskanie wsparcia jednostek samorządu terytorialnego, jak i zmiany przepisów na poziomie centralnym. To odstraszało wielu przedsiębiorców.

Innym problemem było lokowanie stref – zazwyczaj poza miastami lub na ich obrzeżach, dużo rzadziej w centrach miast. Taka lokalizacje sprzyjała zakładaniu dużych fabryk, jednak była mało atrakcyjna dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynali prowadzenie biznesu na mniejszą skalę, głównie ze względów logistycznych.

Na gruncie nowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11125

Wydanie: 11125

Spis treści

Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament