Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umicore inwestuje w Nysie 1,4 mld zł

14 września 2018 | Ekonomia

Belgijska firma zbuduje fabrykę komponentów używanych do produkcji akumulatorów. Zatrudni w niej 400 osób. Ma to być pierwszy tego rodzaju zakład w Europie.

 

Nyski zakład będzie wytwarzał katody do akumulatorów litowo-jonowych. Mają one być wykorzystywane głównie w branży motoryzacyjnej, ale także w innych sektorach, gdzie stosowane są systemy magazynowania energii. Deklarowane przez inwestora zatrudnienie ma przekroczyć 400 osób. Będzie to pierwsza tego typu fabryka w Europie i trzecia na świecie po Chinach i Korei Południowej.

Firma Umicore, która na świecie ma 59 zakładów, z tego 25 w Europie, w Polsce jest obecna od 1996 r., kiedy zainwestowała w produkcję blach cynkowo-tytanowych. Dwa lata temu uruchomiła w Nowej Rudzie zakład produkujący katalizatory, w którym zatrudnia 80 pracowników. Produkcja w Nysie ma ruszyć pod koniec 2020 r. Wartość przedsięwzięcia ma przekroczyć 1,38 mld zł.

Prócz zakładu produkcyjnego Belgowie zamierzają uruchomić centrum badawczo-rozwojowe. Ma obsługiwać nie tylko polską inwestycję firmy, ale jej globalne potrzeby. Planowane jest także rozpoczęcie współpracy z lokalnymi uczelniami wyższymi, szczególnie o profilu technicznym, a także ze szkołami zawodowymi. ©℗ —adw

Wydanie: 11154

Wydanie: 11154

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament