Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy pieniądze z unii miały wpływ na cenę, trzeba zapłacić VAT

10 października 2018 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Jeśli gmina prowadzi inwestycję z częściową odpłatnością mieszkańców, to udzielana dotacja nie może być potraktowana jako dofinansowanie ogólnych kosztów jej działalności czy realizację zadania własnego.

 

W styczniu 2018 r. gmina wystąpiła o interpretację w zakresie określenia podstawy opodatkowania dofinansowania ze środków europejskich projektu "Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gminie". Ubiegając się o dofinansowanie, gmina nie wskazała podatku naliczonego od wydatków na inwestycję jako wydatku kwalifikowanego projektu. Na podstawie umów z mieszkańcami, w zamian za ich odpłatność gmina miała wykonać montaż i podpięcie instalacji na budynkach mieszkańców oraz na gruntach poszczególnych nieruchomości.

Instytucja zarządzająca, udzielając dofinansowania, przeznacza dotację na całość kosztów projektu. Dotacja przeznaczona jest na pokrycie wydatków kwalifikowanych do programu, a gmina decyduje, czy część kosztów zostanie poniesiona przez mieszkańców, sfinansowana przez nią z kredytu czy ze środków własnych. Dotacja dotyczy kosztów budowy instalacji. Warunki rozliczenia dotacji oraz wysokość dofinansowania nie są uzależnione od sposobu finansowania wkładu własnego. Z wniosku wynikało, że wysokość dofinansowania zawsze wynosić będzie 85 proc. kosztów kwalifikowanych, bez względu na liczbę nieruchomości zaangażowanych w projekt. Gmina pytała, jaka jest podstawa opodatkowania usługi, która...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11176

Wydanie: 11176

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament